Časté dotazy

Co je to ortodoncie?

Ortodoncie je nástavbovým specializovaným oborem stomatologie. Zabývá se diagnózou, prevencí a léčbou nepravidelností v postavení zubů, zubních oblouků a čelistí, a to jak v dětském, tak i v dospělém věku. Cílem ortodontické terapie je estetický a funkční chrup s ohledem na maximální možnou stabilitu dosaženého výsledku léčby. Pro získání odbornosti v tomto oboru je nutná tříletá postgraduální příprava lékaře na akreditovaném univerzitním pracovišti zakončená atestační zkouškou.

Kdy je vhodné začít s ortodontickou léčbou?

U dítěte první návštěvu ortodontisty nejčastěji doporučí zubní či dětský lékař nebo se pro ni rozhodnou rodiče či sám pacient. Zahájení léčby je velmi individuální a souvisí s prořezáváním zubů.

U dospělých tato omezení neplatí. Na první návštěvu lze přijít bez jakéhokoliv doporučení. Často proto, že máte zájem zlepšit své zdraví či vzhled.

Musím mít doporučení od svého zubního lékaře?

Konzultace (1. návštěva) je plně hrazena ze zdravotního pojištění pokud má pacient písemné doporučení od svého praktického zubního lékaře. V opačném případě hradí pacient za konzultaci částku 500 Kč.

Nepoškodí se mé zuby nošením rovnátek?

Fixní rovnátka zuby nepoškozují. Jsou přilepena k zubu speciálním lepidlem, které zub kryje a zabraňuje vzniku zubního kazu pod ním. Co ovšem může způsobit poškození skloviny je nedostatečná ústní hygiena v průběhu léčby. Pokud se okolo „zámečků“ fixního aparátu udržuje zubní povlak, bakterie v něm produkují kyseliny, které rozpouští sklovinu. To má pak za následek vznik tzv. bílé skvrny, která je počínajícím stádiem zubního kazu. Našim pacientům je vždy důkladně a názorně ukázán postup provádění ústní hygieny tak, abychom těmto komplikacím předešli.

Nejsem již stará (ý) na nošení rovnátek?

V zásadě platí, že dokud jsou v ústech zuby, je možno je rovnat. Limitem pro ortodontickou léčbu není věk, ale stav zubů a jejich závěsného aparátu (parodontu). Proto pokud uvažujete o ortodontické léčbě, přijďte se k nám poradit.

Musím stále chodit na preventivní prohlídky, i když mám rovnátka?

Ano. Jak bylo zmíněno výše, ortodoncie je nástavbovým oborem a zabývá se především postavením zubů. Preventivní prohlídky dále provádí Váš praktický zubní lékař. V případě, že nalezne zubní kaz na zubu s fixním rovnátkem, je možno aparát z tohoto zubu přechodně sejmout a po spravení kazu opět nasadit.

Musím se vzdát některých jídel v průběhu ortodontické léčby?

V zásadě se stravovací návyky při léčbě výrazně měnit nemusí. Při nošení fixního rovnátka je ale vhodné vyhnout se především tvrdým jídlům, jako jsou topinky, ořechy, tvrdá zelenina apod. Při uvolnění zámečku vlivem nevhodné stravy je sice možno tento zámeček dolepit, léčba se však prodlužuje. Proto je nutné být na součásti aparátu opatrný. Zhruba 2-4 dny po každé kontrole bývají zuby citlivější až bolestivé na dotek. Toto období je třeba překlenout konzumací měkké stravy, jako jsou různé kaše a jogurty.